Adwokat Alicja Kubiak

Zakładanie spółek Lublin i inne miasta.

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć przy założeniu spółki jest wybór jej formy prawnej. Istotnym jest, aby już na początkowym etapie dostosować formę prawną prowadzenia działalności do Państwa indywidualnych potrzeb. Możliwości jest wiele. Kodeks spółek handlowych przewiduje dwa podstawowe rodzaje spółek: osobowe i kapitałowe. Do spółek osobowych należy zaliczyć: spółkę jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną. Spółki kapitałowe to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

Jest również możliwość założenia spółki cywilnej z tym, że jest to najmniej bezpieczna forma prowadzenia działalności, regulowana przez przepisy kodeksu cywilnego. Dlaczego warto unikać tej formy prowadzenia działalności opiszę w osobnym wpisie.

zakladanie-spolek

Najważniejsze różnice pomiędzy spółkami i jednocześnie kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze konkretnej formy prowadzenia działalności jest podmiotowość prawna danej spółki, odpowiedzialność wspólników, sposoby rozliczania spółki i wspólników, koszty założenia spółki oraz stopień sformalizowania działalności spółki (tj. forma umowy/statutu spółki, struktura organizacyjna spółki, sposób podejmowania wewnętrznych decyzji, sposób zmiany umowy spółki)

To jaka forma prowadzenia działalności będzie najbardziej odpowiadać Państwa potrzebom jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego w każdym przypadku zachęcam do skorzystania z profesjonalnej porady prawnej, tak aby po wybraniu odpowiedniej spółki dostosować również poszczególne postanowienia umowy lub statutu spółki do konkretnych sytuacji i oczekiwań. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań zachęcam do kontaktu pod numerem telefonu 510-122-363 lub mailowo na adres

Przewiń do góry